CZYŚCICIEL DYWANÓW

 

CZYŚCICIEL DYWANÓW – Dramat na krzesłach. 
 
Premiera: 2002 rok/ wznowienie 2004 rok
 
Czyściciel dywanów pomylił adresy i omyłkowo trafia na spotkanie gdzie zmanierowane towarzystwo bawi się w “towarzyskie” RPG. Poddaje się “zabawie”, która bardzo szybko zaczyna odkrywać najbardziej skrywane tajemnice. Fikcyjne sytuacje uruchamiają prawdziwe emocje. 
Po raz pierwszy spektakl "Czyściciel Dywanów" miał swoją premierę w marcu 2002. Wznowienie spektaklu z nową obsadą nastąpiło w grudniu 2004 roku. Spektakl jest wynikiem laboratoryjnej pracy nad emotional word (słowem emocjonalnym- słowo jako główny nośnik emocji).
 
Autor
 
Norbert Okoń
 
Reżyseria
 
Romuald Wicza- Pokojski
 
Obsada:
 
Matylda Podfilipska
 
Ewa Przybojewska
 
Radosław Smużny
 
Krystian Wieczyński
 
Prasa o spektaklu:
 
“(...) Człowiek dwudziestego pierwszego wieku żyje w pośpiechu i nie ma zazwyczaj czasu na higienę duchową ani tego, po czym chodzi w domu, rodzinnym mieszkaniu lub w pracy. Kto powinien nam czyścić to, po czym chodzimy? (...) Czas współczesny można nazwać czasem czekania, poczekalnią do niewiadomego. Poczekalnią są nasze marzenia, jak i działanie. Wyobrażamy sobie, że wyjeżdżamy do Mediolanu, egzotycznego miejsca lub awansujemy w dalekim, wielkim świecie.
Życie oczekujących jest podobne do gry. Współczesność chce się bawić wszystkim i we wszystko, byle tylko nie pokazać własnego oblicza. Bawimy się na urlopie, w pracy, podróży, rozmowie, a nawet na pogrzebie. Na czym polega zabawa i gra? Na tym, że nie umiemy żyć, zatem udajemy kogoś innego. (...)
Pytania, jakie stawia nam spektakl Teatru Wiczy “Czyściciel dywanów” przybierają charakter apokaliptycznej bezdomności i osamotnienia. I są to pytania na tyle ważne, istotne, na ile trudne.”
 
Cezary Dobies, Recogito nr 32